Programy edukacyjne

Kubusiowi Przyjaciele Natury

Miło jest nam poinformować Państwa o zdobyciu Certyfikatu V edycji programu KUBUSIOWI

PRZYJACIELE NATURY na rok 2013/2014.

To już nasz piąty certyfikat

W tym roku szkolnym również przystąpiliśmy do realizacji kolejnej edycji tego Programu.

Zapraszamy Rodziców do włączenia się w nasze działania, o których informować będziemy

Państwa na bieżąco.

Bliższe informacje o Programie można znaleźć na stronie internetowej przyjacielenatury.kubus.pl.,

Koordynator programu: Anna Bużyńska

Dzieciństwo, to okres w życiu człowieka, w którym kształtują się jego nawyki oraz przyzwyczajenia i decydują o jego późniejszym stylu życia. Sposób żywienia dzieci wpływa na ich rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny oraz na zdolność uczenia się. Dlatego przedszkole to najlepsze środowisko dla dziecka, by rozpocząć i wdrażać systematycznie podstawy wychowania zdrowotnego.

W ramach owego wychowania przystąpiliśmy do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Mamo, Tato wole wodę!

Celem kampanii jest:

1. Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych.
  2. Skierowanie uwagi dzieci w wieku przedszkolnym na rolę wody w procesach życiowych.
  3. Popularyzowanie wiedzy o roli i znaczeniu wody dla życia.
  4. Zachęcenie dzieci do spożywania wody poprzez zwrócenie uwagi na korzystny wpływ wody na samopoczucie.
  5. Podnoszenie standardów edukacji oraz sposobów propagowania zdrowego trybu życia oraz zdrowego sposobu odżywiania.

Organizatorem programu jest Żywiec Zdrój, natomiast partnerami merytorycznymi są: Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Żywności i Żywienia. Honorowym patronatem programu jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dzieci z naszego przedszkola biorą udział w akcji Akademia Aquafresh. Jest to już III Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków koncentrującym się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce.

W grupie II przeprowadzony zostanie szereg zajęć zapoznających dzieci z właściwą higieną jamy ustnej. Każde dziecko może zdobyć 3 odznaki i uzyskać dyplom :)

Koordynator: Nina Preś

Program ,,Czyste powietrze wokół nas"

W roku szkolnym 2013/2014 realizowana jest kolejna  edycja Programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Wzrost świadomości ludzi na temat szkodliwego działania dymu tytoniowego oraz restrykcyjne ograniczenia wprowadzone na drodze ustawodawczej spowodowały zmniejszenie stopnia społecznej akceptacji dla palenia tytoniu w miejscu pracy i miejscach publicznych. Zmiana w postrzeganiu palenia w obecności innych osób nie jest jednak tak widoczna w środowisku domowym, gdzie największa ekspozycja na dym tytoniowy ma miejsce w przypadku dzieci. Aby zminimalizować szkody zdrowotne i społeczne wynikające z biernego palenia dzieci Państwowa Inspekcja Sanitarna już po raz piąty realizuje Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”, skierowany do dzieci uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz ich rodziców.

CEL PODEJMOWANYCH DZIAŁAŃ:

• zwiększenie poziomu wiedzy nt. szkodliwości aktywnego i biernego palenia,
  • wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy,
  • zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń

koordynator programu: Beata Pilarska