Publiczne Przedszkole
w Skomlinie

98-346, Skomlin

ul. Trojanowskiego 2

 

sekretariat@ppskomlin.szkolnastrona.pl

PROCEDURA COVID 19

 

 

WEWNĘTRZNA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJACA  W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU W SKOMLINIE I ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH W WICHERNIKU I WRÓBLEWIE

PODCZAS EPIDEMII COVID-19

 

Podstawa prawna stosowanych procedur

  • art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz.1148 ze zm.),
  • wytyczne Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra

Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2020 r. wydane związku z decyzją o otwarciu przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego,

  •  Wytyczne  GIS,MZ,MEN z dnia 25 sierpnia 2020 r dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt.2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( Dz.U. z 2019 r. poz.59, oraz z 2020 r. poz.322, 374 ,567 i 1337)

 

   I.  USTALENIE CELU PROCEDURY, JEJ ZAKRESU ORAZ ODBIORCÓW

 

  1. Głównym celem procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa higieniczno – sanitarne i zdrowotnego zarówno wychowankom przedszkola, jak i pracownikom podczas pandemii COVID – 19.
  2. Wytyczne zawarte w procedurze dotyczą wszystkich pracowników przedszkola, wychowanków i ich rodziców ( załącznik nr 3 ).
  3. Procedura dotyczy nieruchomości położonej przy ul. Trojanowskiego 2 ,  Wróblewa 42 i Wichernika  13 oraz terenów przy obiektach                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               II. ORGANIZACJA DOBORU DZIECI

 

  1. Ze względu na sytuację epidemiczną i związaną z tym ograniczoną liczebnością grup przedszkolnych, spośród chętnych w pierwszej kolejności z opieki przedszkolnej mogą korzystać dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem. Dzieci rodziców realizujących zawodowo zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 mają pierwszeństwo.
  2. Do przedszkola przyjmowane są tylko dzieci zdrowe, które nie wykazują żadnych objawów chorobowych ( katar, kaszel, podwyższona temperatura , widoczne osłabienie, ospałość, złe samopoczucie). Rodzic  wypełnia Deklarację uczęszczania dziecka do przedszkola ( załącznik nr 1).
  3. Dzieci zamieszkujące wraz z osobami na kwarantannie lub w izolacji nie mogą uczęszczać do placówki.
  4. Rodzic/opiekun wyraża zgodę na  mierzenie temperatury dziecka podczas  pobytu dziecka w przedszkolu w razie potrzeby (załącznik nr 4).
  5. Rodzic otrzymuje oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych dziecka w celu realizacji zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wykonywaniu pomiarów temperatury dziecka w celu ochrony interesów dziecka oraz pracowników przedszkola. (załącznik nr 2).

 

III.       PORANNE SCHODZENIE SIĘ DZIECI I PRACOWNIKÓW

  1. Dzieci muszą być  przyprowadzane o godzinie ustalonej w deklaracji. Ustalane godziny musza mieścić się w czasie od 6:30 do 9:00. Po godzinie 9:00 dzieci nie będą przyjmowane.
  2. W korytarzu przedszkola znajduje się śluza sanitarna, w której wyznaczony pracownik odbierał dziecko  i przeprowadzał do sali zajęć.
  3. Przy wejściu do przedszkola znajduje się płyn dezynfekujący, z którego muszą obowiązkowo skorzystać wszystkie osoby dorosłe. Informacja o obligatoryjnym korzystaniu z płynu oraz instrukcja korzystania zawieszone obok dozownika.
  4. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci mają obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola i innych rodziców wynoszący 2 m.
  5. Rodzice i opiekunowie mogą wchodzić jedynie do korytarza przedszkola oraz szatni . Mają wówczas  zakrywania ust i nosa (maseczka, przyłbica, chusta). Dziecko przyprowadza jeden rodzic/opiekun.
  6. Dzieci przyprowadzane i odbierane są wyłącznie przez osoby zdrowe.
  7. Dzieci czteroletnie i starsze przychodzą do przedszkola w maseczkach. W korytarzu rodzic umieszcza  maseczkę w woreczku foliowym i zabiera. Przychodząc po dziecko   zakłada mu czystą maseczkę.
  8. Zdrowe dziecko z korytarza odprowadzane jest  do sali przez wyznaczonego pracownika placówki.
  9. Po wejściu do sali dziecko udaje się do łazienki dokładnie myje ręce mydłem wg instrukcji.

                                                                                         

   IV.     ORGANIZACJA OPIEKI W PRZEDSZKOLU

 

  1. W sali (w grupie) przebywa do 25 dzieci.
  2. W ciągu tygodnia do  danej grupy dzieci przyporządkowany jest jeden nauczyciel (jeden pracuje rano, drugi po południu) oraz pomoc nauczyciela .
  3. Dana grupa dzieci codziennie przebywa w tej samej sali.
  4. Nauczyciel pracujący w oddziale sporządza codziennie kartę monitorowania obecności poszczególnych osób w sali.
  5. W sali znajduje się wyłącznie wyposażenie (meble, zabawki ), które można myć z użyciem detergentów  lub dezynfekować.
  6. Zabronione jest przynoszenie do przedszkola przez dzieci własnych zabawek i innych przedmiotów, poza pozostawionym w szatni obuwiem i odzieżą.
  7. Sale wietrzone są co godzinę lub w zależności od potrzeb  poprzez otwarcie okien.
  8. Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz  z nauczycielami.
  9. Nauczyciele lub pomoc nauczyciela regularnie myją ręce wodą z mydłem oraz pilnują, aby dziecko również często myło ręce, w szczególności: po wejściu rano do sali, przed jedzeniem, po powrocie z placu zabaw  czy po korzystaniu z toalety.
  10. W łazience wiszą instrukcje prawidłowego mycia rąk. Nauczyciele uczą myć ręce zgodnie z instrukcją, a jeżeli dziecko nie potrafi, pomagają mu prawidłowo je umyć.
  11. W przedszkolu nie wolno myć zębów. Przybory do mycia zębów muszą być odebrane przez rodziców lub schowane, aby dzieci nie miały do nich dostępu.
  12. Nauczyciel przedszkola prowadzi edukację dzieci w zakresie prawidłowego korzystania z sanitariatów (podnoszenie, opuszczanie deski klozetowej, spuszczanie wody), mycia rąk po skorzystaniu z toalety,  mycia rąk przed posiłkami i po posiłkach,  prawidłowego zachowania się przy stole (korzystanie z własnych sztućców, spożywanie posiłków z talerza przeznaczonego dla danego dziecka, picie napojów tylko z kubka przewidzianego dla danego dziecka itp.), zakazu wkładania zabawek do buzi, przestrzegania przed całowaniem się dzieci i zabawek, ochrony przed wkładaniem rąk do buzi, obgryzania paznokci,  prawidłowego zachowania się podczas kichania i kaszlu, wycierania nosa w jednorazową chusteczkę.
  13.  Wodę nalewa i podaje nauczyciel w kubkach jednorazowego użytku.
  14. Na placu przedszkolnym grupy przebywają w wyznaczonych godzinach i w wyznaczonym miejscu. Można korzystać wyłącznie ze sprzętu, który nie jest zabezpieczony przed korzystaniem, gdyż ten sprzęt jest na bieżąco dezynfekowany. Zabronione jest korzystanie z piaskownic. Podczas przebywania zarówno na placu, jak i w sali należy pamiętać o zachowaniu możliwie maksymalnej odległości.
  15. Nie wolno wychodzić z dziećmi poza teren przedszkola.
  16. W miarę możliwości należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci. Dzieci z poszczególnych grup nie mogą spotykać się ze sobą w ciągach komunikacyjnych czy na placu przedszkolnym.
  17. W salach mogą przebywać dzieci, nauczyciel, pomoc nauczyciela oraz dyrektor w celu monitorowania czystości. 
  18. W każdej grupie znajduje się termometr bezdotykowy.
  19. Nauczyciele zobowiązani są do zapewnienia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami/ opiekunami dziecka.
  20. Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy chorobowe stosuje się ustalenia punktu VIII niniejszej procedury.

 

 V.    ŻYWIENIE

 

  1. Przy organizacji żywienia w przedszkolu, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do żywienia zbiorowego, personel kuchenny zobowiązany jest do:

- stosowania środków ochrony osobistej;

- utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego;

- mycia w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60o C lub wyparzania wielorazowych naczyń i sztućców.

  1. Dostawy posiłków dostarczane są przez catering  tylko w pojemnikach jednorazowych.
  2. Podczas pracy przy obróbce żywności, pracownicy kuchni muszą używać rękawiczek jednorazowych,  przyłbic lub maseczek.
  3. Posiłki wydawane są w sali przedszkolnej Grupy młodsze) i jadalniach ( dzieci starsze). Posiłki do sali dostarcza pomoc nauczyciela. Po zakończeniu posiłku pomoc nauczyciela odwozi naczynia do zmywalni.
  4. Personel kuchenny korzysta wyłącznie z wejścia do przedszkola od strony kuchni i nie może przekraczać drzwi łączących korytarz kuchenny z korytarzem przedszkola. Praniem zajmuje się woźna (również fartuchów i ręczników kuchennych), ponieważ pralka znajdują się w lokalizacji dostępnej tylko temu personelowi.
  5. Podczas cyklu prania w pralce mogą znajdować się tylko przedmioty z jednego obszaru (kuchnia, sala, itp.)

 

 

 

VI. HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA

 

  1. W korytarzu przedszkola znajduje się stanowisko dezynfekcji rąk wraz z informacją o konieczności ich dezynfekcji przez wszystkie wchodzące osoby dorosłe.
  2. W placówce nie mogą przebywać osoby trzecie. Jeżeli jednak będzie taka konieczność należy wówczas zachować wszelkie środki ostrożności.
  3. Opiekunowie i pozostały personel przedszkola powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący minimum 2 m.
  4. Salę, w której przebywają dzieci należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  5. Pomoc nauczyciela odpowiedzialna jest za codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości  ciągów komunikacyjnych, toalet i sal oddziału. Odpowiada ona za dezynfekcję powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, włączników światła, i powierzchni płaskich, w tym blatów stołów i poręczy krzeseł (załącznik nr 5 i 6).
  6. Za dezynfekcję zabawek  i innych przedmiotów używanych przez dzieci odpowiedzialna jest pomoc nauczyciela.
  7. Woźna   zobowiązana jest  sprzątać ciągi komunikacyjne i powierzchnie płaskie oraz dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, powierzchnie telefonu , dzwonka do drzwi – co najmniej dwa razy dziennie: tj. po przyprowadzeniu dzieci do przedszkola przez rodziców oraz po ich odebraniu (po zakończeniu pobytu i rozejściu się dzieci do domów) .
  8. Nauczyciele przedszkola sprzątają i dezynfekują blaty stołów, powierzchnie pod stołami w salach  przed każdym posiłkiem i po każdym posiłku dzieci.
  9. Pracownicy, nauczyciele przedszkola zobowiązani są myć i dezynfekować zabawki lub inny sprzęt, po każdym użyciu przez dziecko (chyba że jest tyle zabawek i sprzętów, że każde dziecko używa innej zabawki lub  sprzętu innego sprzętu).

 

  1. Personel kuchenny  i intendent odpowiedzialni są za codzienne prace porządkowe na terenie kuchni, magazynów żywności, toalet i ciągów komunikacyjnych należących  do kuchni.
  2. Podczas mycia i dezynfekcji pomieszczeń przedszkola pracownicy zobowiązani są używać środków ochrony osobistej, w tym rękawiczek, maseczek ochronnych.
  3. Podczas przeprowadzania dezynfekcji przestrzegane są ściśle zalecenia producentów znajdujące się na opakowaniach środków do dezynfekcji. Przestrzegany jest również czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
  4. Wszystkie toalety są na bieżąco dezynfekowane.
  5. Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  6. Dyrektor przedszkola monitoruje  codzienne prace porządkowe we wszystkich obszarach przedszkola.

 

 VII.  IZOLATKA

 

  1. W przedszkolu zostało zorganizowane  pomieszczenie, w którym osoba wykazująca objawy chorobowe zostanie odizolowana od pozostałych osób znajdujących się na terenie obiektu.
  2. Pomieszczenie zostało wyposażone w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący.
  3. Izolatka jest na bieżąco myta i w razie potrzeby dezynfekowana.
  4. W widocznym miejscu została umieszczona informacja zawierająca ważne numery telefonów, w tym do stacji sanitarno – epidemiologicznej i służb medycznych.
  5. W celu szybkiego kontaktu z rodzicami w miejscu dostępnym tylko dla osoby wyznaczonej przez dyrektora  do  zajmowania się dzieckiem, zgromadzone zostały numery kontaktowe do rodziców dzieci (tylko tych zgłoszonych po 25 maja 2020 r).
  6. Wyznaczony pracownik sporządza kartę izolatki, w której odnotowuje się nazwiska osób izolowanych oraz stan czystości i dezynfekcji pomieszczenia.  

 

VIII.  SZCZEGÓŁOWA PROCEDURA DOTYCZĄCA ZASAD POSTĘPOWANIA
W PRZYPADKU PODEJRZENIA U DZIECI ZARAŻENIA KORONAWIRUSEM

 

  1. W przypadku zauważenia u dziecka objawów:

  - gorączka powyżej 37o C

  - kaszel

 - widoczne osłabienie

  - ospałość

  - duszności

  - złe samopoczucie

należy zawiadomić dyrektora przedszkola oraz rodziców dziecka – jak najszybciej.

  1. Dziecko z objawami należy odizolować od osób zdrowych umieszczając go w przygotowanej izolatce.
  2. Dziecko pozostawać będzie pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora.  Wyznaczony pracownik zobowiązany jest do założenia stroju ochronnego (kombinezon, maska, przyłbica, jednorazowe rekawiczki). Zalecana  odległość od dziecka – 2m.
  3. We wspomnianym pomieszczeniu, w tym czasie nie może przebywać żadna inna osoba.
  4. O złym samopoczuciu dziecka lub występowaniu niepokojących objawów pracownik opiekujący się dzieckiem powiadamia rodziców.
  5. Rodzic zobowiązany jest do niezwłocznego odebrania telefonu i pilnego pojawienia się w przedszkolu.
  6. O zaistniałej sytuacji dyrektor powiadamia Powiatową Stację Epidemiologiczno – Sanitarną w Wieluniu  tel.: 509 876 857 oraz organ prowadzący 43  886 44 77
  7. Po przyjeździe rodziców dziecko pozostaje pod ich opieką.   
  8. Dalsze działania podejmuje dyrektor w porozumieniu z SANEPID-em, organem prowadzącym i o podjętych decyzjach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników przedszkola.

 

 

IX. PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB ZACHOROWANIA NA COVID-19 U PRACOWNIKÓW

 

  1. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pracowników nie powinni oni  przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją epidemiologiczno – sanitarną 509 876 857, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem. O tym fakcie należy powiadomić też niezwłocznie dyrektora przedszkola.
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy i jeśli to konieczne, wstrzymuje przyjmowanie kolejnych dzieci.
  3. Pracownik z objawami zakażenia, musi zostać umieszczony w izolatce.
  4. Dyrektor powiadamia  o tym fakcie  właściwą miejscowo powiatową stację epidemiologiczno – sanitarną  i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  5. Obszar w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.)W razie zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  6. Dyrektor ustala listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
  7. Na bieżąco sprawdzane są wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, dostępne na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszące się do osób, które miały kontakt z zakażonym i postepowanie z zakażonym dostosowuje się do tych wytycznych. 
  8. Rodzice, prawni opiekunowie dziecka po przebytej przez niego chorobie zakaźnej zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia od lekarza rodzinnego, że dziecko jest po zakończeniu leczenia, nie jest chore i nie jest możliwym źródłem zarażenia dla innych wychowanków przedszkola

 

 

VII. Postanowienia końcowe

  1.  Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada dyrektor przedszkola.                                                                                                       
  2.   Do przestrzegania postanowień niniejszej procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy przedszkola
  3.   Za zapoznanie pracowników i rodziców, prawnych opiekunów, wychowanków z niniejszą procedurą odpowiada dyrektor przedszkola.

 

 

Dyrektor przedszkola

Agata Owczarek 

                                                                                                                               

 

 

Załączniki:

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3

Załącznik nr 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                        Załącznik nr 1

                                                                                                                       Do Procedury dotyczącej funkcjonowania

                                                                                                                 Publicznego Przedszkola w Skomlinie

                                                                                                                                                        w okresie występowania stanu pandemii COVID-19

 

 

Deklaracja

 

                                                   Deklaruję uczęszczanie mojego dziecka …………………………………......................................  

                                                                        /imię i nazwisko dziecka/                                                                                                                                                                                        do  Publicznego Przedszkola w Skomlinie  w godz. od…………..do………….…w czasie funkcjonowania placówki                                                                           

                                                     w okresie występowania stanu pandemii COVID-19.

 

                                                 ……………………………………………

                                                                               Data i podpis rodzica/opiekuna dziecka

 

 

 

 

Placówka zapewnia niezbędne środki bezpieczeństwa, jednak nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne przypadki zakażeń.

 

Przyjęłam/ąłem  do wiadomości                    

 

……………………………………………………………………………...

               Data i podpis rodzica/opiekuna dziecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                               Załącznik nr 2

                                                                                                                       Do Procedury dotyczącej funkcjonowania

                                                                                                                  Publicznego Przedszkola w Skomlinie

                                                                                                                                            w okresie występowania stanu pandemii COVID-19

 

Oświadczenie

Oświadczam, że wyrażam zgodę na  przetwarzanie danych osobowych mojego dziecka   ……………………………………………………….

                                            imię i nazwisko dziecka

 w celu realizacji zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego .

 

                                                                                      ……………………………………………………………………………...

                                                                                                   Data i podpis rodzica/opiekuna dziecka

Placówka zapewnia niezbędne środki bezpieczeństwa, jednak nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne przypadki zakażeń.

 

 

 Przyjęłam/ąłem  do wiadomości                    

……………………………………………………………………………...

               Data i podpis rodzica/opiekuna dziecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                         Załącznik nr 3

                                                                                                                       Do Procedury dotyczącej funkcjonowania

                                                                                                                   Publicznego Przedszkola w Skomlinie

                                                                                                                                             w okresie występowania stanu pandemii COVID-19

 

 

                                                               OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że  zapoznałam/ łem  się z procedurami dotyczącymi funkcjonowania placówki Publicznego Przedszkola w Skomlinie w okresie występowania stanu pandemii COVID-19 oraz  procedurą postępowania w przypadku zagrożenia chorobą zakaźną- koronawirusem w Publicznym Przedszkolu w Skomlinie

                                             

                                              ……………………………………………

                                                                               Data i podpis rodzica/opiekuna dziecka

 

 

Placówka zapewnia niezbędne środki bezpieczeństwa, jednak nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne przypadki zakażeń.

 

Przyjęłam/ąłem  do wiadomości                    

                                                                                                                                                                                                                                                                                           

       Data i podpis rodzica/opiekuna dziecka

 ..............................................................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 

 

 

 

 

                                                                       Załącznik nr 4

                                                                                                                       Do Procedury dotyczącej funkcjonowania

                                                                                                                 Publicznego Przedszkola w Skomlinie

                                                                                                                                             w okresie występowania stanu pandemii COVID-19

 

 

ZGODA NA POMIAR TEMPERATURY DZIECKA

 

 

 

Imię i nazwisko dziecka …………………………………………………………………………………

 

Ja, niżej podpisany/ a wyrażam zgodę na pomiar temperatury mojego dziecka w każdej sytuacji, która budziłaby podejrzenie o pogorszeniu stanu zdrowia.

 

 

 

 

 

………………………………………..                                           ………………………………………………………

 

               data                                                                           podpis Rodzica/ opiekuna prawnego

 

 

 

Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych 

Klauzula informacyjna dla osób w związku z wykonaniem pomiaru temperatury ciała w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

 1.    Informujemy, że Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Pani/Pana dane osobowe, jest Publiczne Przedszkole w Skomlinie z siedzibą przy ulicy Trojanowskiego2

2.    Dane osobowe uzyskane podczas pomiaru temperatury będą przetwarzane przez nas w celu  zminimalizowania zagrożenia rozprzestrzeniania się̨ wirusa SARS-CoV-2 oraz ochrony życia i zdrowia ludzi z uwagi na istniejący stan zagrożenia epidemicznego.

3.    Będziemy przetwarzać dane na podstawie art. 9 ust. 2 lit. i) RODO w związku z wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 , wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

4.    Dane osobowe Pani/Pana dziecka będą przechowywane w przypadku podwyższonej temperatury maksymalnie przez okres do 30 dni, po tym czasie zostaną trwale usunięte.

5.    Odbiorcami, do których mogą być przekazane Pani/Pana dane osobowe są podmioty uprawnione do uzyskania tych danych na podstawie odpowiednich przepisów prawa m.in. Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

6.    Ma Pani/Pan prawo do żądania od Administratora dostępu do treści swoich danych, ograniczenia przetwarzania danych osobowych. Nie wszystkie Pani/Pana żądania będziemy jednak mogli zawsze spełnić. Zakres przysługujących praw zależy bowiem zarówno od przesłanek prawnych uprawniających do przetwarzania danych, jak i często – sposobów ich gromadzenia.

7.    Gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych, przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes UODO z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

8.    Wykonywanie pomiaru temperatury ciała dziecka wynika z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, a uniemożliwienie jego pomiaru może prowadzić do ograniczenia pobytu dziecka w przedszkolu.

9.    Administrator wyznał Inspektora Ochrony Danych (IOD), z którym może się Pani/Pan skontaktować w sprawach związanych z ochroną danych osobowych, w następujący sposób pod adresem poczty elektronicznej: inspektor@myiod.pl.

 

 

 

                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NA GÓRĘ